utorok 22. septembra 2015

Sila Čchi

Ako ste si u mňa už mohli všimnúť, milujem bojové umenia a už niekoľko rokov chodím na Kung-Fu. A keďže je jedna časť zo Shaolin Kung-Fu aj Čchi Kung, veľmi ma zaujala kniha Síla Čchi, ktorú som našla na dobre-knihy.cz




Vzhľad
Veľmi sa mi páči obálka tejto knihy. Je veľmi zaujímavá a typická pre tento štýl. Už pri prvotnom pohľade vieme, že kniha je o tzv. tvrdom Čchi Kungu a teda o nahromadení energie, vďaka ktorej budete pri boji silnejší a vďaka ktorej dokážeme bojovať i proti silnejším súperom.

Obsah
Táto kniha sa stala klasikou bojových umení. Odhaľuje, tak bojové stratégie ako aj rozvoj energie čchi vo vnútorných bojových umeniach - pa.kua, taj ji a sing-i – im poskytuje silnú výhodu oproti vnútorným bojovým umeniam ako judo, taekwondo, karate a kung-fu. Nikdy predtým líniový majster neposkytol tak podrobné informácie o nej-kungu (nejjiaquan) - prepracovanom systéme starej Číny na kultiváciu a pohybovane energie čchi v tele.

Osobná skúsenosť
Myslím si, že každý, kto sa aspoň trocha zaujíma o toto bojové umenie vie, že Čchi Kung sa delí na dve časti a to mäkký a tvrdý Čchi Kung. Mäkký je pre zdravie a tvrdý je o ovládaní svojej vnútornej energie a nahromadení energie, aby jeden úder dlaňou pri bitke bol tak silný, akoby protivníka niekto udrel lopatou. Zrejme je z obálky jasné, že ide o tzv. tvrdý Čchi Kung.

Mňa osobne veľmi zaujímal tvrdý Čchi Kung, avšak nevedela som sa k nemu dostať. Školy a ani nič podobné som na Slovensku nenašla a keď som našla túto knihu, veľmi som sa potešila. Tvrdý Čchi Kung bol pre mňa už dlhé roky veľkým lákadlom.

Už na obálke sa mi páčilo, že hneď v popise bolo písané rozdelenie tzv. vnútorných a vonkajších bojových umení. Zároveň bolo pre mňa naozaj veľkým sklamaním, že Kung-Fu autor zaradil do vonkajších bojových umení. Ja osobne robím Shaolin Kung-Fu a viem, že toto umenie je tak o vnútornej ako aj vonkajšej sile. My osobne na Kung-Fu neraz pracujeme s Čchi a teda viem o čo sa jedná. Ak chceli do vonkajších bojových umení zaradiť Kung-Fu, určite ho mali konkretizovať, pretože Shaolin Kung-Fu tam rozhodne nepatrí. (Keď Kung-Fu tak skôr Wing Chun).

Veľmi sa mi páčila táto kniha, ktorá mi dodávala poznatky o rôznych bojových umeniach. A vzhľadom na to, že Čchi patrí ku Kung-Fu a Taj Ji je taktiež štýl, ktorý patrí k Shaolinskému Kung-Fu (i keď je to trocha iný smer), veľmi ma zaujala.

Z knihy ma najviac zaujala tzv. železná košeľa, ktorú môj tréner dokonale ovláda a chcela som sa ju naučiť aj ja. (Železná košeľa = za pomoci Čchi si nahromadíte v tele tak veľa energie, že vás úder nebude bolieť, ale bude to bolieť človeka, ktorý vás udrel. Najľahšie sa to vysvetlí na príklade tohto názvu. Predstavte si, že človek má na sebe železnú košeľu. Ak vás niekto udrie, vás to nebude bolieť ale vášho súpera áno. Táto železná košeľa je samozrejme len pomyselná, keďže si za pomoci Čchi dokážete vytvoriť takúto silnú energetickú košeľu). A toto nebola jediná vec a jediný cvik, ktorý ma na tejto knihe zaujal.

Kniha je naozaj veľmi kvalitná. Množstvo zaujímavých poznatkov a informácií, ktoré som sa z tejto knihy dozvedela určite využijem pri Kung-Fu a určite sa ich budem snažiť čo najlepšie rozvíjať. Sú tu naozaj veľmi zaujímavé poznatky a cviky, ktoré zaujmú každého, ktorý sa zaujíma o vnútornú energiu. 

Hodnotenie
S knihou som nadmieru spokojná, takúto knihu som už dlho hľadala. Našla som tu množstvo cvikov, ktoré naozaj nikde inde nenájdete. Ja osobne som tvrdé Čchi Kung hľadala už dávno ale nikde na Slovensku nie je škola. Práve preto ma aspoň tento knižný návod nesmierne potešil. A nakoľko som v tomto už troška zbehlá a kniha je dobre písaná, veľmi dobre sa z nej učí. Avšak keďže je v obsahu písané, že Kung-Fu patrí do vonkajších bojových umení, kde sa Čchi nevyužíva (a ja sama chodím na Kung-Fu a viem že tam pracujeme s Čchi), musím dať knihe 9/10.


No v prípade, že by som bola nezainteresovaná osoba (ktorá nechodí na Kung-Fu), určite by som dala knihe 10/10.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára